درمان نوروفیدبک تراپی توسط نوروتراپیست چیست؟

یکی از جدید ترین و به روز ترین روش های درمانی در زمینه های متخلف، نوروفیدبک است. در این روش درمانی، با آموزش دادن مغز به واسطه خود مغز، درمان را انجام می دهد. به این روش درمان، نوروفیدبک یا بازخورد عصبی می گویند. دستگاه نوروفیدبک جز پیشرفته ترین دستگاه های درمانی است که در این روش اگر مغز انسان یاد بگیرد تا خودش را بدون نیاز به دارو درمان کند، هرگز آن را فراموش نخواهد کرد. در این قسمت درابره صفر تا صد نوروفیدبک مثل اینکه نوروفیدبک چیست، تعداد جلسات لازم، کاربرد های آن، عوارض نوروفیدبک، مزایا، کاربرد و … صحبت می کنیم.

درمان نوروفیدبک چیست؟

زمانی که افراد از فرآیند هایی که در مغزشان رخ می دهد آگاه می شوند می توانند آن هارا درک می کنند.همچنین توانایی دارند تا این فرآیند ها را کنترل کنند و مشکلات،اختلال های خودشان را درمان کنند. نوروفیدبک نیز دقیقا همینکار را انجام می دهد.

این دستگاه فعالیت های مغز را در هر لحظه ثبت می کند تا فعالیت های مغز الگو مناسبی پیدا کنند. امواج مغزی تمامی احساس ها و عملکرد های ما را در بر می گیرند. به عنوان مثال تمامی عادت ها، اخلاق، استرس و… همگی از طریق امواج مغزی قابل شناسایی هستند.

در این روش سنسور هایی رو سر شما قرار می گیرد که این امواج مغزی را شناسایی می کنند. تمامی فعالیت ها و عملکرد مغز توسط این سنسور ها ثبت می شوند. در نهایت این امواج مغزی به سیستم فرستاده می شود و بعد از تجزیه و تحلیل  به صورت تصویر روی مانیتور به فرد و درمانگر نشان داده می شوند.

کاربرد های نوروفیدبک در چیست؟

نوروفیدبک کاربرد های بسیار زیادی در درمان بیماری های گوناگون دارد. برای مثال چند کاربرد نوروفیدبک را در ادامه بررسی می کنیم:

درمان اضطراب

اضطراب، پاسخی است که در برابر استرس به وجود می آید. اضطراب و استرس منجر به آسیب و فرسوده شدن ذهن یا حتی در برخی از افراد فرسودگی در جسم می شود. نوروفیدبک راهی برای درمان اضطراب است. نوروفیدبک به شما کمک می کند تا واکنش ها به اضطراب را تغییر دهید. به یاد داشته باشید میزان مزمن بودن بیماری و ویژگی های هر فرد در نتیجه بخشی این روش تاثیر گذار است.

درمان بیش فعالی و کم توجهی

بیش فعالی یکی از اختلال ها در کودکان است که نشانه های رایج آن عبارتند از : عدم تمرکز و بی توجهی به امور، فعالیت های بیش از حد و عملکر د های ناگهانی.

آمار بسیار بالایی از کودکان و نوجوانان، حدود 85 درصد آن هایی که به این اختلال دچار هستند از طریق نوروفیدبک درمان شده اند. آنها یاد می گیرند تا مغز خود را کنترل کنند.

آسیب مغزی

به وسیله این روش می توان مشکلاتی مانند سرگیجه و حواس پرتی و حتی سکته مغزی را بهبود بخشید. همچنین نوروفیدبک به بهبود حافظه، تغییرات خلقی، بینایی و حتی به درمان اختلال در خواب کمک می کند.

درمان افسردگی

در بسیاری از افراد که درمان های دیگر برای درمان افسردگی روی آنها جواب نداده، از روش نوروفیدبک استفاده می کنند و نتیجه اثربخش آن را می بینند.

سردرد های شدید و میگرن

این روش می توانند میزان حمله های میگرن و سردرد را تا حد بسیار زیادی کم کند، یا حتی می تواند به صورت کامل آن هارا نابود کند.

نوروفیدبک همچنین در مواردی همچون شب ادرای، درمان لکنت زبان، صرع و اعتیاد نیز مورد استفاده قرار می گیرد و نتیجه فوق العاده ای دارد.

نوروفیدبک عوارض خطرناکی دارد؟

 الکترود هایی که روی سر قرار می گیرند غیرتهاجمی هستند. همچنین در این روش از داروهای شیمایی نیز استفاده نمی شود، در نتیجه عارضه خاصی به دنبال ندارد. البته در مواردی ممکن است از دارو کمک گرفته شود که باز هم عارضه ای به همراه ندارد. اما به طور کلی مانند هر روش درمانی دیگری، این روش درمان هم می تواند عوارض جزئی و خفیف داشته باشد:

 • سردرد
 • خستگی
 • سرگیجه
 • استرس
 • داشتن حالت تهوع

موارد زیر بسیار بسیار کمیاب هستند ولی اگر تجربه کردید حتما با پزشکان مرکز در میان بگذارید

 • ضربان قلب غیر منظم و یا بالا رفتن فشار خون
 • تشنج و لرزش
 • مواجه شدن با توهمات مختلف

به یاد داشته باشید درصورتی که نوروفیدبک توسط درمانگر ها و پزشک های بی تجربه انجام شود ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. پس در انتخاب دکتر متخصص دقت بالایی به خرج دهید.

مزایا استفاده از نوروفیدبک چیست؟

 • روشی به صورت کاملا ایمن و بدون عارضه جانبی
 • نتیجه درمان با نوروفیدبک، مدت زمان طولانی باقی می ماند.
 • این روش تهاجمی نیست و بدون درد و خون انجام می شود
 • نتیجه درمان سریع و بلافاصله است
 • این روش برای کودکان قابل تحمل است و مشکلی با آن ندارند
 • بدون نیاز به مصرف دارو، درمان انجام می شود.

برای درمان با نوروفیدبک به چند جلسه نیاز است؟

تعداد جلسات درمان با نوروفیدبک به نوع بیماری و شدت آن  بستگی دارد. اما به صورت کلی تعداد جلسات درمان از 10 جلسه تا 80 جلسه متغیر است.

زمان تقریبی انجام هر جلسه درمانی نیز بین نیم ساعت تا 45 دقیقه طول می کشد. در صورتی که به طور مستمر جلسات درمانی را بگذرانید، روند درمانی شما و بهبود با سرعت بالایی انجام می شود. اثر این روش عموما بعد از 10 جلسه به وضوح دیده می شود.

مراحل انجام نوروفیدبک چگونه است؟

در ابتدا نیاز است فرد روی صندلی راحتی بنشیند.

درمانگر، الکترود ها را روش ناحیه های مشخص و خاصی رو سر فرد قرار می دهد. این سنسور ها فعالیت های الکتریکی مغز را ثبت می کنند و سپس این امواج به صورت نمودار های رنگی نشان داده می شود.

در این مرحله بیمار باید سعی کند بدون استفاده از دست، بازی یا پخش فیلمی را هدایت کند تنها به وسیله امواج مغز. در این مرحله بیمار باید با پشرفت، توقف و حتی از دست دادن امتیاز و همچنین تغییراتی که به وجود می آید، شرایط مطلوب ذهنی خود را بیابد.

بیمار با هدایت بازی یا فیلم در نهایت به صورت واقعی می تواند امواج مغزی خود را اصلاح کند.

درمان با نوروفیدبک برای چه سنی مناسب است؟

بهترین زمانی که برای استفاده از درمان نوروفیدبک  برای کودکان بیش فعال پیشنها می شود، دوران دبستان است. اما به صورت کلی این درمان از سن 6 سالگی به بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان با نورفیدبک به صورت قطعی است؟

قطعی بودن این درمان را نمی توان به صورت دقیق مشخص کرد زیرا این درمان نیز مانند همه ی درمان ها به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. اما می توان اذعان داشت که نوروفیدبک جز روش های درمانی است که مدت زمان طولانی پایدار است.

قطعی بودن درمان به موارد زیر بستگی دارد:

در صورت رعایت کردن نکات مربوط به درمان،  میزان انگیزه و پیگیری مستمر فرد، نوع و شدت بیماری و همچنین میزان مهارت درمانگر می توان قطعی بودن این روش را مشخص کرد.​

سخن آخر

یکی از روش های موثر در درمان بسیاری از اختلالات از جمله ADHD، درمان با دستگاه نوروفیدبک است. این دستگاه بدون عارضه و بدون نیاز به دارو به مغز آموزش هایی می دهد تا مغز بتواند خودش، خودش را درمان کند. در این روش الکترود هایی رو سر فرد گذاشته می شود تا امواج مغز را ثبت کند. سپس به وسیله برنامه های خاصی آن را تجزیه تحلیل کند تا فرد بتواند به صورت تصویر آن را ببیند با بشوند. در نهایت بیمار می تواند امواج مغزش را کنترل کند.

تست های روانشناسی مهم

 

مطالب مهم