زوج درمانی توسط متخصص و مشاور زوج درمانگر

زوج درمانی برای درمان مشکلات بین زوجین استفاده می شود و باید توسط متخصص و مشاور زوج درمانگر انجام شود. درمان زوج درمانی در قالب جلسات مشاوره صورت می گیرد. جلسه های مشاوره زوج درمانی طبق قواعد و قوانینی جلو می رود. در این قسمت سعی می کنیم تا زوج درمانی، هدف از زوج درمانی، مزیت ها، پیش نیاز های لازم و آنچه باید بعد از زوج درمانی انجام شود، هزینه ها و تعداد جلسات لازم برای درمان را مفصل تر توضیح دهیم.

زوج درمانی چیست ؟

زوج درمانی یک نوع درمان روانشناختی است که برای درمان اختلالات و مشکلات ارتباطی در میان زوجها مورد استفاده قرار می گیرد.

هدف از زوج درمانی توسط متخصص و مشاور زوج درمانگرچیست ؟

هدف از درمان زوج ها، بازگرداندن سطح بالایی از عملکرد زوج هایی است که دچار اختلال روانی و یا اختلال ارتباط هستند. دلایل پریشانی و آشفتگی زوجین می تواند شامل مهارت های ارتباطی ضعیف، ناسازگاری یا طیف گسترده ای از اختلالات روانی باشد که شامل خشونت خانگی، مصرف الکل، افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی هستند. تمرکز زوج درمانی شناسایی حضور نارضایتی و ناراحتی در رابطه است. در ادامه درمان اهداف بلند مدتی برای بهبود یا کاهش علائم اختلال رابطه طراحی و برنامه ریزی شده و توسط متخصص سکس تراپی ارائه می شود تا رابطه زوجین به سطح سالم تر و رضایت بخش تری بازگردد. زوج درمانی به افرادی که از کمبود صمیمیت در رابطه، مشکلات جنسی و ارتباطی شکایت دارند ، کمک قابل توجهی می کند.

ضرورت های مورد نیاز زوج درمانی

زوج هایی که به دنبال درمان هستند باید برای دریافت خدمات مشاوره به یک روانپزشک متخصص در این زمینه و یا یک سکستراپیست مراجعه کنند .

بیماران باید به این نکته توجه داشته باشند که صادق بودن، ارائه کلیه اطلاعات لازم به صورت صحیح و صادقانه، همکاری، عزم راسخ و تصمیم قطعی برای تغییر و بهبود، ضروری است تا احتمال موفقیت در نتیجه درمان افزایش یابد. علاوه بر این، اشتیاق به روند درمان ضروری است.

روش های زوج درمانی

جلسات زوج درمانی با توجه به مدل انتخاب شده یا فلسفه انتخاب شده برای درمان متفاوت است. چندین مدل برای درمان زوج هایی که درگیر مشکلات ارتباطی هستند، وجود دارد. راهبردها و مدل هایی که به طور معمول برای درمان استفاده می شوند، عبارتند از: درمان زوجین به وسیله روانکاوی، تحلیل اگو ، درمان رفتاری و درمان شناختی .

آماده شدن قبل از جلسات زوج درمانی

زوجها باید بدانند که همکاری کردن برای پیشرفت روند درمان حیاتی است. زوج ها باید تمایل به تغییر رفتارهای غلط و آسیب زننده را داشته باشند. صداقت و بازگویی عواطف جزء ضروری برای درمان است. نتایج را نمی توان تضمین کرد . روان درمانگر معمولا یک فرایند ارزیابی گسترده را در زمان ویزیت اولیه ارائه می دهد. این فرایند ارزیابی زوجها معمولا شامل جمع آوری اطلاعات عمیق در مورد مشکل ارائه شده و ارزیابی وضعیت تحصیل، اشتغال، رشد و نمو در دوران کودکی، تاریخچه والدین، سوء مصرف مواد، مذهب، ارتباطات، وضعیت سلامتی و پزشکی ، وضعیت حقوقی و قانونی و تاریخچه مشکلات روانشناسی در گذشته، در قالب یک مصاحبه انجام می شود. سپس روان درمانگر می تواند بهترین دوره درمان را برنامه ریزی و طراحی کند. آزمایشات و بررسی های روانشناختی بیشتر ممکن است در ابتدا و یا در صورت نیاز در طول روند درمان صورت گیرد.

مراقبت ها و اقدامات پس از زوج درمانی

درمان معمولا چندین هفته تا چند ماه یا بیشتر طول می کشد. هنگامی که زن و شوهر مهارت های کافی برای برقراری ارتباط را آموزش دیدند و سطح بالایی از عملکرد را نشان داده اند که برای هر دو رضایت بخش است، درمان می تواند پایان یابد. آگاهی از رفتارهای پیشگیری کننده از عود و رفتارهای عود کننده مهم است. (رفتارهای تسکین دهنده به بازگشت به رفتاری اشاره می کند که زن و شوهر در حال تلاش برای تغییر یا از بین بردن آن هستند.) بیماران تشویق می شوند تا در صورت بازگشت علائم فورا برای درمان بازگردند. ویزیت های پیگیری و روان درمانی های درازمدت می تواند در صورت توافق زوجین ترتیب داده شود.

هزینه و تعداد جلسات مورد نیاز زووج درمانی

هزینه زوج درمانی، بسته به تجربه و تخصص مرکز و زوج درمانگر متفاوت است. طبیعتا هر چه متخصص زوج درمانگر، حاذق تر باشد، هزینه جلسات آن پایین تر خواهد بود. 

تعداد جلسات زوج درمانی هم کاملا وابسته به مشکل موجود بین زوجین دارد. بعضی از مشکلات ظرف چند جلسه اول کاملا حل و درمان می شود و بعضی اختلالات و مشکلات نیاز به تلاش و استمرار بیشتری دارد.

خطرات زوج درمانی

خطر اصلی زوج درمانی عدم بهبود و یا عود و بازگشت به رفتارهای نامناسب است. این خطرات با احتمال کمی وقوع پیدا می کنند، مگر اینکه زوجین به مهارت هایی که در طول درمان آموزش داده شده است ویا به تغییرات طولانی مدت مقاوم باشند.

نتایج معمول زوج درمانی

پیشرفت عادی درمان ، تسکین دادن به رفتارهای عاطفی است که باعث می شود گفتار زناشویی غلط، اضطراب و مشکلاتی ایجاد شود. زن و شوهر به تعاملات سالم تر باز می گردند و رفتارها برای ایجاد ارتباط شادتر و تعاملات متقابل مناسب تنظیم می شوند. بیمارانی که با تمایل به تغییر قاطع و منطقی هستند، به نتایج بسیار خوبی می رسند. بیماران معمولا مهارت ها و آگاهی های خود  بیشتری را افزایش می دهند که باعث ارتباطات سالم تر و رضایت بخش تر می شود.

نتایج غیر معمول زوج درمانی

نتایج شناختی غیرمعمول از زوج درمانی وجود ندارد. در بدترین حالت، بیماران بهبودی نمی یابند زیرا نمی توانند از رفتارهای خودرها شده و خودشان را تغییر دهند که باعث اختلال در عملکرد زناشویی و اضطراب می شود. اگر درمان توسط یک متخصص سکس تراپی آموزش دیده در این حوزه ارائه شود ، مشکلات زناشویی هیچ گاه بدتر نخواهد شد.

کلینیک دلوان با بهره گیری از متخصصان حرفه ای زوج درمانی کلیه خدمات تخصصی در این زمینه ارائه می گردد. 

تست های روانشناسی مهم

 

مطالب مهم