تست آنلاین و رایگان سنجش اضطراب، افسردگی و استرس(Dass21)

استفاده از تست‌های روانشناسی معتبر، گام اولیه برای تشخیص مشکل و سپس اقدام برای دریافت مشاوره یا درمان آن توسط متخصص است. تست Dass21 یکی از این موارد است که به سنجش اولیه سه عامل مهم سلامت روان می‌پردازد.

 معرفی تست DASS21

این تست شامل ۲۱ سوال مختلف برای خود ارزیابی میزان اضطراب، افسردگی و استرس در افراد و شدت آن‌ها است. پس از انجام آن سطح هر یک از این عوامل بر حسب درصد و درجه بندی‌های مختلف طبیعی، خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید مشخص می‌شود. در صورتی‌که هر یک از نشانه‌های زیر را در زندگی و فعالیت خود مشاهده می‌کنید، انجام این تست، کمک و راهنمای اولیه برای توجه به آن می‌تواند باشد:

  • نگرانی و استرس زیاد روند روزمره زندگی شما را دچار اختلال کرده است.
  • ذهن شما درگیر مسائل بی اهمیتی است که فرصت استراحت را از شما می‌گیرد.
  • انرژی و شادی لازم در زندگی را ندارید.
  • بیشتر وقت روزانه خود را با اضطراب سپری می‌کنید.
  • اگر غم و اندوه شما بیش از چند هفته طول کشیده است و احساس نا امیدی می‌کنید.

در بین ۲۱ سوال تست، ۸ مورد آن مربوط به سنجش افسردگی، ۷ مورد مربوط به ارزیابی سطح اضطراب و ۶ مورد نیز استرس فرد را اندازه‌گیری می‌کند.

نحوه اجرای تست DASS21:

زمان مورد نیاز

این تست دارای ۲۱ سوال سه گزینه‌ای است و زمان تخمینی برای انجام کل آن ۱۰ دقیقه در نظر گرفته می‌شود.

شرایط لازم

تست DASS21 برای افراد جوان و بزرگسال ۱۸ سال به بالا طراحی شده و به صورت فردی و گروهی قابل اجرا است. از آنجا که هر یک از موارد برای سنجش یکی از بحث‌های اضطراب، استرس و افسردگی لحاظ می‌شود، ‌پاسخگویی به همه سوالات ضروری است. بهتر است سعی شود این تست در محیطی آرام و با تمرکز کامل جواب داده شود. صادق بودن در پاسخ به سوالات پایه اصلی برای ارزیابی صحیح نتایج خواهد بود.

مراحل اجرای تست

هر یک از جملات تست را باد دقت بخوانید و مشخص کنید که تا چه اندازه در مورد شما صدق می کند. سوالات به صورت جواب درست و غلط نیستند و فقط لازم است میزان تطابق آن با روحیات خود را علامت بزنید. زمان زیادی را برای هر سوال صرف نکنید.

تفسیر نتایج تست DASS21

برای هر یک از سوالات پاسخ داده شده امتیازی بین صفر تا سه تعلق می‌گیرد. به این معنا که امتیاز صفر در صورتی ثبت می‌شود که سوال اصلا در مورد فرد صدق نمی‌کند و امتیاز سه برای وقتی خواهد بود که سوال کاملا در مورد فرد صدق می‌کند. در انتها به صورت خودکار، مجموع امتیازات محاسبه و نتایج بر حسب شدت سه عامل (استرس، اضطراب، افسردگی) به تفکیک مشخص خواهند شد.

تذکر: این تست تنها ارزیابی اولیه برای سنجش سلامت روان شماست و تفسیر صحیح و تشخیص نهایی تنها بر عهده متخصص مربوط خواهد بود. بنابراین از هر گونه برداشت شخصی و غیر تخصصی در این مورد باید جدا خودداری کرد. توصیه اکید ما بعد از انجام این تست، مراجعه به متخصص با تجربه برای دریافت نظر نهایی است.

شروع تست Dass21

Name
Email
Phone

تست های روانشناسی مهم

 

مطالب مهم